Alman futbol efsanelerinden Andreas Brehme 63 yaşında öldü

Batı Almanya’nın Arjantin’i yenerek 1990 Dünya Kupası finalini kazandığı maçta tek golü atan Andreas Brehme 63 yaşında hayatını kaybetti.

Eşi Susanne Schaefer, Brehme’nin gece kalp durması nedeniyle “aniden ve beklenmedik bir şekilde” öldüğünü söyledi. Eski kulübü Bayern Münih de Twitter hesabından “Andreas Brehme bir Dünya Kupası galibi ve daha da önemlisi çok özel bir insan olarak sonsuza dek kalbimizde olacak” açıklaması yaptı.

Sol bek olarak oynayan Brehme, 1980’ler ve 1990’larda Alman futbolunun yıldızlarından biriydi.

MARADONA’LI ARJANTİN’İ DEVİREN GOLÜ ATTI

1990 Dünya Kupası’nın kazanılmasında çok önemli bir rol oynadı. Batı Almanya’nın penaltılarla kazandığı yarı finalde İngiltere’ye karşı gol attı ve Roma’daki finalin adını belirledi.

Almanya 1990 Dünya Kupası’nda, ocak ayında 78 yaşında ölen Franz Beckenbauer tarafından yönetilmişti. Dünya Kupası’nın kazanılması, bir yıl önce Berlin Duvarı’nın yıkılmasının ardından yeniden birleşme sürecine giren Almanya’da ulusal bir kutlama dalgası yaratmıştı.

Brehme, Batı Almanya ve birleşik Almanya için toplam 86 uluslararası maçta oynadı.

FUTBOL EFSANESİ HALİNE GELDİ

1987’de Bayern Münih ile ve 1998’de Kaiserslautern ile iki kez Almanya şampiyonluk kupası kaldıran Brehme, 1989 yılında Inter ile İtalya Serie A’yı kazandı.

Brehme, 1981-86 ve 1993-98 yılları arasında Kaiserslautern forması giydi; 2000-2006 yılları arasında aynı kulüpte antrenörlük yaptı. Kaiserslautern’den yapılan açıklamada “FCK Andreas Brehme’nin yasını tutmaktadır. “Kırmızı Şeytanlar formasını toplam 10 yıl giydi ve FCK ile Almanya şampiyonu ve kupa sahibi oldu. 1990 yılında attığı penaltıyla Alman milli takımını Dünya Kupası şampiyonluğuna taşıdı ve sonunda bir futbol efsanesi haline geldi.” denildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir