Belgelenen ilk süpernovanın görüntüsü kaydedildi

Tarihte kayda geçirilen ilk süpernova, ABD Ulusal Bilim Vakfı’na ait NOIRLab’ın araştırmacıları tarafından yeniden görüntülendi. Çarpıcı görüntüler, SN 185 adı verilen kozmik olaya dair yeni, ilginç bilgiler ortaya koyuyor.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre süpernova, Çinli astronomların MS 185’te Güneş’e en yakın yıldız sistemi olan Alfa Centauri yönünde bir “konuk yıldızın” ortaya çıktığını tespit etmesiyle kayda geçmişti.

O dönemde astronomlar, gökyüzünde geçici süreliğine beliren parlak nesnelere bu adı vermişti. Daha sonra modern bilimin ışığında bu nesnelerin aslında süpernova, yani yıldız patlamaları olduğu ortaya çıktı.


Patlamadan geriye kalan enkaz halkası Karanlık Enerji Kamerası tarafından görüntülendi (NOIRLab)

Yeni araştırmada, yıldız patlamasının kalıntılarını son derece ayrıntılı biçimde gözlemleyen gökbilimciler, kozmik olayda demirin varlığını ortaya çıkardı. Bu da patlamanın aslında belirli bir tür süpernova olduğu anlamına geliyor.

Tip Ia diye adlandırılan bu süpernovalar, bir beyaz cücenin şiddetli biçimde patlamasıyla meydana geliyor. Yaşamının son evresindeki soğuk yıldızlara beyaz cüce adı veriliyor. Bu örnekte beyaz cüce Dünya’dan 8 bin ışık yılı uzaklıkta yer alıyor ve RCW 86 adını taşıyor.

Bu nesneyi gözlemlemek hiç kolay değil. Zira patlamadan geriye sadece gaz kabuğu kaldığı için çok sönük durumda. Ancak SN 185’in yapısı aslında çok büyük. Araştırmacılara göre bu patlama çıplak gözle gözlemlenebilseydi dolunaydan daha büyük görünürdü.

Patlamanın etkisiyle oluşan gaz kabuğu, saniyede 2 bin 700 kilometre hızla genişliyor. Çinli astronomlar, Geç Han Kitabı’nda bu süpernovanın gökyüzünde tam 8 ay boyunca görünür kaldığını ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir