Çin, ülkedeki danışmanlık firmalarını sorguluyor

Çin, ülkedeki danışmanlık firmalarının, devlet sırlarının sızmasını kolaylaştırdığını öne sürerek bu firmaların ofislerine ‘ziyarette’ bulundu.

Suzhou eyaletindeki güvenlik güçleri merkezi New York ve Şanghay’da bulunan bir danışmanlık firması olan Capvision’un yerel şubesini ziyaret etti. Rapora göre Capvision çalışanları sorgulandı ve şirketteki bazı eşyalar ele geçirildi.

Söz konusu işlemler Çin hükümetinin emriyle Pekin başta olmak üzere Şanghay ve Şenzen eyaletlerinde de yapıldı. İsmini açıklamak istemeyen bir güvenlik görevlisinin iddialarına göre soruşturma ve aramalarda bazı şirketlerin savunma sektöründe çalışan ve devlet sırlarına erişimi olan kişilerle sık sık temas kurarak “hassas” verileri yasa dışı bir şekilde ele geçiriyor.

Son zamanlarda soruşturmaya uğrayan diğer şirketler arasında Çinli personelleri sorguladığını doğrulayan ABD’li danışmanlık şirketi Bain & Company ve New York merkezli durum tespiti kuruluşu Mintz Group yer alıyor.

Çin Devleti yayın kuruluşu CCTV’nin raporuna göre, danışmanlık şirketleri “Çin’in devlet sırları ve yabancı istihbarat teşkilatları için ‘kritik’ bilgiler verme” konusunda casusluk yaparak bir suç ortağı halinde.

Bununla birlikte Çin’deki danışmanlık firmalarına yönelik düzenlenen operasyonlarla küresel anlamda bir endişe yaşanıyor. Öte yandan Başbakan Li Qiang, Mart ayında küresel iş dünyasını etkilemeyi amaçlayan bir konuşmasında Çin’i “dünya barışı ve kalkınması için bir “çapa” olarak nitelendirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir