Depremzedelere ekolojik köy

ÇİĞDEM YILMAZ İstanbul – İç mimar Zülal Çakıcı öncülüğünde depremzedeler için yapılan ‘tiny house’lar (Küçük ev) ihtiyaç sahiplerine teslim edilmek üzere bugün yola çıktı. Dayanışmayla evlerin inşasını sağlayan Çakıcı, “Amacımız, yerel ve ortak üretim ile toplumun kendi kendini beslediği, özellikle geleceğimiz olan çocukların doğa ve rehabilitasyon desteği ile iyileşebildiği bir yer kurmak” diyor.

İç mimar Zülal Çakıcı (27), dört yıldır ‘tiny house’ (küçük ev) yapıyor. Deprem haberini aldığı gün depremzedelere yardım edebilmek için ne yapabilirim diye düşününce en iyi bildiği şeyi, küçük evleri yapıp göndereceği bir proje başlatmak istedi. Hemen maliyet listesi çıkararak bunu diğer mimar arkadaşlarıyla paylaştı. Onlarca mimarın ve gönüllünün desteği ile depremin üçüncü gününden beri TÜYAP’ta kendilerine tahsil edilen bir salonda 7/24 imece usulü çalıştılar. Gönüllüler arasında tüm meslek grubundan insanlar bulunuyordu. İnşaat işçisinden mimarına, yoga eğitmeninden öğrencisine, büyük bir dayanışma vardı. Ve gönüllülerle birlikte 15 metrekare olan, yalıtımı, mutfağı, banyosu ve mobilyası olan 100 minik ev tamamlandı. Tamamlanan 100 tiny house, Hatay’ın Defne ilçesindeki 100 aileye teslim edilmek üzere bugün yol çıktı.

100 hanelik köy

Yaptıkları evlerle ekolojik bir köy kurmayı planladıklarını söyleyen Çakıcı, “100 evimiz Hatay’ın Defne ilçesine ekolojik köy olmak üzere yerleştirilecek. Ama önce oradaki alt yapı çalışmları yapılacak çünkü bu evler kalıcı. Ekolojik olarak planladığımız köyde 30 blok daha yapılacak ve bloklarda sosyal tesis, mescit, çocuk oyun evi, kiler, dükkanlar (üretilen gıdaların satışı için), çamaşırhane, sağlık merkezi, kütüphane, atölyeler, kümes, ağıl, çoban evi, misafirhane, ortak bahçe ile bireysel ve ortak tarım alanları planlanlıyoruz. Amacımız, yerel ve ortak üretim ile toplumun kendi kendini beslediği, özellikle geleceğimiz olan çocukların tekrardan hayata bağlayabildiği, yaşadığı travmadan sosyal faaliyetler, doğa ve rehabilitasyon desteği ile iyileşebildiği bir yer kurmak” diye konuştu.

‘Bu hepimizin bir başarısı’

Çakıcı evler tamamlandığı için çok mutlu olduğunu belirterek duygularını şu sözlerle ifade etti: “Tek başıma çıktığım bu yolda binlerce gönüllü desteğini gördüm. Eğer bu bir başarıysa bu benim değil, hepimizin bir başarısı. Herkese minnet doluyum. Ben burada birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu gördüm. İnsanlar gece gündüz burada elinden gelen her şeyi yaptı. Tüm bu evleri yaparken de tek bir kuruş cebimizden çıkmadı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir