Dolar’da son rakamlar

2023 yılının Eylül ayından bu yana yükselişe geçen dolar kuru güne yatay seyirle başladı. Dolar bugün 30,8140 liradan alıcı buluyor. Euro ise 33,1600 liradan güne başladı.

Dün piyasa açılında 30,9890 lira ile tarihi zirvesini yenileyen dolar serbest piyasada 30,8120 liradan, euro 33,1580 liradan alınıyor.

Dün doların satış fiyatı 30,7430 lira, euronun satış fiyatı ise 33,0960 lira olarak gerçekleşti.

KÜRESEL PİYASALAR POZİTİF SEYİR

Küresel piyasalar, teknoloji şirketleri öncülüğünde haftanın son işlem gününe pozitif bir seyir ile başlarken, bugün gözler ABD’nin üretici enflasyonu verilerinde.

ABD’de dün açıklanan perakende satışların tahminlerin altında kalması enflasyonun gelecek dönemde hız kaybedebileceğine ilişkin öngörüleri destekledi.

Analistler, söz konusu verinin ekonomik aktivitedeki canlılığın azaldığına işaret edebileceğini belirterek, Fed’in para politikası seyrine ilişkin daha fazla ipucu için daha çok verinin değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Diğer yandan, Fed bankaların ciddi resesyonda bile hanehalkları ve işletmelere borç verebilmelerini sağlamaya yardımcı olacak 2024 stres testi senaryolarını paylaştı.

Fedt’den yapılan açıklamada, bu yıl 32 bankanın stres testine tabi tutulacağının bilgisi verilerek, bu bankaların ticari ve konut amaçlı gayrimenkul piyasalarının yanı sıra kurumsal borç piyasalarında artan stresle ciddi bir küresel resesyona karşı test edileceği aktarıldı.

Avrupa borsalarında da dün pozitif seyir hakim oldu. Asya pay piyasalarına da pozitif seyir öne çıkarken, Japonya’da Nikkei 225 endeksinin 34 yılın zirvesine yakın hareket etmesi dikkati çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir