Hrant Dink cinayeti dava dosyası, mütalaa için duruşma savcısına gönderildi | Veysel Şahin: “Ogün Samast’ı tanımıyorum”

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink‘in öldürülmesine ilişkin dönemin Trabzon İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli eski polis memurlarının aralarında bulunduğu 15 sanıklı davada dosya, mütalaasını hazırlaması için duruşma savcısına gönderildi. Duruşmada SEGBİS’te yaşanan problem nedeniyle bazı sanıklar duruşmaya katılamazken tutuklu sanık Veysel ŞahinOgün Samast’ı, Yasin Hayal‘i, Erhan Tuncer‘i tanımadığını söyleyerek tahliyesini talep etti. Tutuklu sanık Yavuz Karakaya ise cinayete ek iddianame ile dahil edilmesinin sentetik olduğunu, Bakırköy’de bulunan il jandarma komutanlığına ait binanın keşfinin yapılması gerektiğini söyledi. Tutuklu sanık Okan Şimşek de tahliyesini talep etti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink’in öldürülmesine ilişkin dönemin Trabzon İl Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli eski polis memurlarının aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılandığı yeni dava, 15 sanıklı ana dava dosyası ile birleştirilmişti. Davaya bugün 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada taraf avukatları hazır bulunurken; bazı sanıklar ise Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Bir kısım sanıklar ise SEGBİS sorunu nedeniyle duruşmaya katılamadı. Duruşmada soruşturmanın genişletilmesi ve tahliye yönündeki talepler alındı.

Tutuklu sanık Okan Şimşek, tahliyesini talep etti.

Yavuz Karakaya: Ek iddianame ile sonradan dahil edilmem sentetik üretimdir

Tutuklu sanık Yavuz Karakaya ise mahkemedeki beyanında, “Özellikle Bakırköy’de bulunan il jandarma komutanlığına ait binanın keşfinin yapılması lazım. Bir cinayete ek iddianame ile sonradan dahil edilmem sentetik üretimdir. Daha önce de söylemiştim. Ben haksız hukuksuz yere tutukluyum. Darbecileri de lanetliyorum. Geçmişte de soruşturma dahi geçirmiş birisi değilim. Bütün bu hukuksuzlar ortadadır. Başka bir davadan da tutukluyum. Dosya içeriğiyle suçlamalarınızın karşılaştırılmasını istiyorum” dedi.

Veysel Şahin: Ogün Samast’ı, Yasin Hayal’i, Erhan Tuncer’i tanımıyorum

Tutuklu sanık Veysel Şahin, “Benim ne cinayet öncesi ne de sonrası İstanbul’da bir tek HTS kaydım çıkarsa bana en ağır cezayı verin razıyım, bu maddi bir hatadır. Düzeltilmesini talep ediyorum. Keşif yapıldığı tarihte izindeydim. HTS kayıtlarım ortada. Ben hayatım boyunca İstanbul’a ayak basmadım. Ogün Samast’ı, Yasin Hayal’i, Erhan Tuncer’i tanımıyorum, bir temasım bağlantım yok. Bizim burada 5 buçuk senedir hayatımızı kararttılar. Ben ne yaptım benim suçum ne? Adli kontrolle tahliyemi talep ediyorum.”

Dosya, mütalaa için duruşma savcısına gönderildi

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek dosyanın mütalaasını vermek üzere duruşma savcısına gönderilmesine hükmetti. Duruşma 27 Mart’a ertelendi.

TIKLAYIN – Ogün Samast’ın “örgüt adına suç işlemek”ten yargılandığı davada ek süre talebi kabul edildi

TIKLAYIN – Hrant Dink’in katili Ogün Samast tahliye edildi!

TIKLAYIN – Bir “iyi halli özgür mahkûm” portresi: Gardiyanın boğazına bıçak dayayan, Hrant Dink cinayeti dahil eylemleri “terör” sayılmayan Ogün Samast, en az 27 yıl yatırılabilirdi!

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI | Ogün Samast’ın yanıtlanmayan sorusu: “Vatan haini” diye adamı hedef gösteren ben miydim?

TIKLAYIN – Adalet Bakanlığı: Ogün Samast 2022’de denetimli serbestlik hakkı kazandı ama kullandırılmadı

GÖKÇER TAHİNCİOĞLU YAZDI | 65 soruda Hrant Dink cinayeti dosyası: 16 yıldır adalet bekleniyor

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir