Ocak Ayında Zam Ne Kadar Olacak? Memur Maaşları için 33 Bin TL Öngörüsü!

Ocak ayının yaklaşması ile birlikte maaşlara yapılacak zamlarda merakla bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın memur maaşlarına yapılacak zamlarla ilgili açıklaması, ortaya çıkan enflasyon rakamlarıyla da netleşmeye başladı.

Çalışanların gözü asgari ücrete yapılacak zamma kilitlenmiş durumda. Milyonlarca memur ve memur emeklisi ise enflasyon oranlarıyla alacağı zammı bekliyor.

TRT Haber’de yer alan bilgilere göre, memur ve memur emeklileri için 4 aylık enflasyon rakamlarına göre yüzde 40,39’luk zam oranı kesinleşti.

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, “Memur ve memur emeklilerinin ocak ayında yüzde 15’lik bir artış alacağı ve bir önceki aydan da bir enflasyon farkı alacağı toplu sözleşmede bir madde olarak düzenleniyor. Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası’nın enflasyon hedeflemelerine baktığımızda da yaklaşık olarak yüzde 50’ye yakın bir artış alacaklar.” dedi.

Zengin, “Memur ve memur emeklilerinde yüzde 50 yaklaşık olarak artış gerçekleşmesi durumunda şu anda en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 lira, bu oran yüzde 50 olduğu takdirde 33 bin liraya yaklaşık olarak çıkması bekleniyor.” diye konuştu.

Yapılacak artış, memur emeklilerinin maaşlarını da aynı şekilde etkileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir