Organik atıktan biyometan üretiyor

AYLİN RANA AYDİN / Manisa – PepsiCo Türkiye, PepsiCo Pozitif (pep+) stratejisi doğrultusunda hayata geçirdiği sürdürülebilirlik odaklı projelerine devam ediyor. PepsiCo Türkiye yeni projesiyle, Cumhuriyetin 100. yılında, 250 milyon TL’si güneş enerji panelleri ve 100 milyon TL’si ise biyometanizasyon tesisi olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına 350 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Biyometanizasyon tesisinin açılışında konuşan PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Evrim Şen, biyometanizasyon tesisi projesini sıfır emisyon ve sıfır atık hedefine katkı sağlamak amacıyla üretimden gelen organik atıklardan yine üretimde kullanılan doğal gaza ikame olarak biyometan üretimi sağlamak için hayata geçirdiklerini dile getirdi.

PepsiCo olarak diğer fabrikalarda da kojenerasyon tesisleri olduğunu ve organik atıklardan elektrik ürettiklerini söyleyen Şen, “Bu projemizde ise Manisa fabrikamızda elektrik değil doğal gaza emsal biyometan üretecek ileri teknoloji ve mühendislik içeren bir sistemi ilk kez uyguladık. Böylece organik atıklarımızdan yüzde 99 saflıkta biyometan gazı ürettik. Bu işlem sayesinde ürettiğimiz biyometanı üretim hatlarımızda doğal gazın yerine yakıt olarak kullanılabiliyoruz. PepsiCo Türkiye olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında 250 milyon TL’si güneş enerji panelleri ve 100 milyon TL’si ise biyometanizasyon tesisi olmak üzere; yenilenebilir enerji kaynaklarına 350 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdik” dedi.

İş birliği yapacak

Farklı şirketlerin atıklarını da biyometanizasyon tesisinde değerlendirmeyi planladıklarını kaydeden Şen, şöyle konuştu: “Bu projeyi daha da ileri taşımayı, iş birliği yapacağımız diğer şirketlerden alacağımız atık ile üreteceğimiz biyometan ile Manisa fabrikamızda tükettiğimiz doğal gazın büyük bir kısmını karşılamayı amaçlıyoruz. Dışarıdan atık almak için Bakanlığa başvurduk. Fizibilite yapılıyor. Çevresel izinleri bekliyoruz. Manisa fabrikamızın yakınındaki diğer fabrikalarla görüşmeye başladık. Endüstriyel simbiyoz ile iş birlikleri geliştireceğiz. Başkasının atığı bizim hammaddemiz olacak. Planımız, gerekli izinler çıktıktan sonra 2024’te endüstriyel simbiyoz ile biyometan üretmeye başlamak. Böylece tükettiğimiz doğal gazın yüzde 40’ını aşan kısmını bu yolla karşılayabileceğiz.” Şen, biyometanizasyon tesisinin Portekiz’deki PepsiCo tesisinde de uygulanmaya başlanacağını söyledi.

Güven ortamı

Son 20 yılda Türkiye’nin sunduğu güven ve istikrar ortamı sayesinde uluslararası doğrudan yatırımlar açısından büyük bir atılım yaptığına, bu süre zarfında Türkiye’ye 250 milyar dolar mertebesinde yatırım geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Zeynel Kılınç, bu yatırımlar içinde enerji sektörünün başat bir rol oynadığına dikkat çekti. Kılınç, 3 Kasım’da açılışı yapılan tesisin Cumhuriyetin ikinci yüzyılında ofis olarak açılışını yaptıkları ilk yatırım olduğunu ve bu yatırımın açılışına şahitlik ettikleri için de büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir