Siyanürlü toprak 9 işçiyi yuttu

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Aralık 2010’dan bu yana altın üretimi yaptığı Çöpler Madeni’nde toprak kayması meydana geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, toprak altında 9 işçinin kaldığını, bölgede 400 kişinin arama çalışması yaptığını bildirdi. 

​10 dönüm toprak kaydı

Çöpler Madeni’nde dün 14.30 sıralarında Eski Değirmen mevkisinde toprak kayması yaşandı. Olayın ardından bölgeye hemen jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Toprak kaymasının ardından maden sahasında sayım yapıldı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sayım sonucu 9 işçiden haber alınamadığını açıkladı. Yerlikaya, haber alınamayan işçileri bulmak için 400 personelle çalışma başlatıldığını söyledi. Yerlikaya, kazanın büyük miktardaki istiflenmiş olan toprak kütlesinin kayması sonucu meydana geldiğini belirterek, “8-10 dönümlük toprak kütlesi 100 dönümlük alana yayıldı” ifadelerini kullandı.

​9 şehirden ekip

Faciayla ilgili çevre illerden ekiplerin sevk edildiğini bildiren AFAD’tan yapılan açıklamada da “Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir” denildi.  Madeni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklamada ise “Acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik” ifadelerine yer verildi. Toprak kaymasına ilişkin adli soruşturma da başlatıldı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 4 Cumhuriyet Savcısı’nın olaya ilişkin görevlendirildiğini belirtti. 

Termal kameralarla arama

Memleketi Erzincan’da bulunan eski Başbakan Binali Yıldırım, bölgeye giderek yapılan çalışmaları yerinde inceledi, yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım, şunları söyledi: “Toprak altında 9 işçinin kaldığı değerlendiriyor. Bölge tamamen kontrol altına alındı. Termal cihazlarla aramalar yapılıyor. Bölge tamamen ışıklandırıldı. Toprak altında kalanlara ulaşmak için gereken her şey yapılıyor.” Arama-kurtarma çalışmalarına 3. Ordu İstihkâm Savaş Taburu da destek veriyor.  

Erdoğan yakından takip ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erzincan’daki toprak kaymasıyla ilgili, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’dan bilgi aldı. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Vali Aydoğdu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kayıp kişilerin bulunması amacıyla başlatılan arama kurtarma çalışmalarının son durumunu aktardı. Erdoğan, tüm imkanların seferber edilmesini istedi. Öte yandan CHP Genel Başkanı Özgür Özel bölgeye heyet gönderdiklerini açıklarken, İYİ Parti lideri Meral Akşener de “Umuyorum ki göçük altında kalan madencilerimize bir an önce sağ salim ulaşırız” dedi.

Siyanür sızıntısıyla gündeme gelmişti

Çöpler Madeni’nde 2022’de siyanürlü su havuzunun borusu patlamış ve zehirli su İliç Barajı’na akmıştı. Bölgenin temizlendiği belirtilmişti.

Haziranda kapatıldı eylülde açıldı

​Çöpler Altın Madeni’nde 21 Haziran 2022’de bir kaza yaşandı. Bir boru hattındaki flanşın (boruları birleştiren parça) ayrılması sonucunda maden sahasında sızıntı olduğu, sızıntının içeriğinde siyanür de olduğu aktarıldı. Firmaya 16.4 milyon lira ceza kesildi; 3 ay kapalı tutuldu. Firma, 3 ay sonra eylülde faaliyetlerine tekrar başladı.

Başmüfettiş, müfettiş görevlendirildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan kazayı araştırmak üzerine bakanlığa bağlı 3 başmüfettiş ile 1 müfettiş görevlendirildiğini bildirdi. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal da “Burada siyanür, sülfirik asit, pek çok zararlı kimyasallar kullanılarak altın madenciliği yapıldı. Heyelanın olduğu bölge Fırat Nehri’ne çok yakın” uyarısı yaptı.

Çevre Bakanlığı: Menfezler kapatıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “Toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri’ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi’nin Fırat Nehri’ne ulaştığı menfezin kapaklarını kapattırdık. Ekiplerimiz sahada çalışmalarını sürdürüyor, gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz” açıklaması yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir